Vermikulit

TELLIOGLU VERMIKULIT yapısı gereğiyle uygun bir bitki yetiştirme ortamı oluştumaktadır. Genellikle torf ve PERLIT ile karıştırılarak gübre formulasyonunda kullanılır. TELLIOGLU VERMIKULIT , PERLIT ve TORF ile 1:1:2 oraninda karistirildiginde bitki yetismesi acisindan en uygun ortami saglar . Vermikülit taneciklerinin gübre içerisinde bulunması, havalandırmaya yardımcı olur, retansiyon neminin gelişmesine ve eklenen gübreler serbest kalırken vermikülit potasyum, magnezyum ve diğer küçük elementlerle katkıda bulunur. Vermikülit proses akabinde inorganik ve sterildir. Vermikülit aynı zamanda gubre, pestisides ve herbisides için depolayıcı ve genişletici olarak da kullanılabilirler. Kapsüle alınmış tohumlar için toz halinde de kullanılabilir.

Tellioglu Vermikülit, bitki kök, gövde ve tohumların daha hızlı büyüyebilmesi için ihtiyaç duyduğu toprağın havalandırılmasının yanı sıra nemini ve gereksinim duyduğu vitaminlerinlerin ihtiyac zamaninda alimini sağlar.Tellioglu Vermikülit geçirimsiz, temiz ve kokusuzdur ayni zamanda bozulmaz, küflenmez ya da çürümez. Vermikülitin pH’ı nötr aralığındadır (6.5-7.5) fakat etrafındaki karbonatlı bileşiklerin varlığı, reaksiyonu genelde alkalin karakterde olmasını sağlar. Ortamdaki nemin varlığı, proses tekniği ve zamanındaki değişiklilerde reaksiyonu ileri düzeyde alkalin yapabilir.

 

Tohum Çimlenmesi: Tek başına vermikülit kullanımı yada torf veya perlit ile karıştırılması tohum çimlenmesinde oldukça az su gerektirir Kullanıldığında kolayca cimlenmenin ne kadar hizli ve saglikli oldugu gozlemlenebilir. TELLIOGLU VERMIKULIT ozellikle WORLD PERLIT tarim perliti ile 1:1 oraninda karistirilarak kullanilmasi cimlenmeyi 25% oraninda hizlandirir. Daha yuksek oksijen alisverisi saglar.

Tellioglu Vermikülitleri su tutma gücünden dolayi bir düzenleyici olarak görev alır, depolanma süresinde nem değişikliklerini düzenler ve çürümeyi engeller. Depolanmış kökler içerisinden nemi emmeyecek, fakat dışarıdaki serbest suyu emerek, kökü koruyacaktır. TELLIOGLU VERMIKULIT ayrıca izolasyon ozelligi sayesinde isi degisimlerinden bitki köklerinin etkilenmesini onler.

 --- TELLIOGLU --- 

Ürünler